Praktický rádce: Jak a kde si rezervovat termín svatby

Po dlouhém přemýšlení nebo hned na první dobrou jste se rozhodli pro vaše ideální datum svatby. Jaké kroky teď musíte podniknout, abyste se v tento den skutečně mohli vzít?

Termín pro uzavření mnaželství si musíte rezervovat na matrice. Můžete si zvolit jakoukoliv matriku v ČR, ale musí pod ni spadat místo, kde si plánujete říct své ano.

Teď vás asi napadne, jak dlouho dopředu začít tento úkol řešit. Odpověď záleží na vás. Pokud se chcete hlavně vzít, na nejbližší radnici, jen vy a svědci, bez ohledu na datum, pak vám může stačit i měsíc. Podobně na tom budete, jestliže jste se rozhodli pro obřad mimo hlavní svatební sezónu.

Raději plánujte dopředu

Kdo má o svatbě a hlavně svatebním místě nějakou přesnější představu, chce pozvat hosty zdaleka, mít vše pečlivě doladěné a vzít se na vrcholu svatební sezóny, měl by si své datum rezervovat klidně i rok předem.

Hodně záleží na tom, jak moc je vytížené místo, kde plánujete obřad, popřípadě oslavu. Jsou lokace, které mají plno dokonce i dva roky dopředu. Takže je třeba to zkoordinovat tak, aby bylo volné jak místo, tak oddávající úředník.

Dále vemte v úvahu datum. Chcete nějaké speciální, jako např. 22. 2. 2020? Pak musíte na matriku vyrazit okamžitě, jak zpřístupní volné termíny pro následující období. Nejčastěji se termíny vyhlašují na celý rok, obvykle v říjnu nebo listopadu, ale může se to úřad od úřadu lišit.

Postup: Nejdříve si tedy zjistěte, pod jakou matriku spadá zrovna vaše místo, a poté se zeptejte, jestli tam mají volný termín v době, kdy byste se chtěli vzít. Termíny matriky vypisují obvykle několik měsíců až rok dopředu a dost často je najdete na webu. Pokud ne, sdělí vám je matrikářka.

Většina svatebních termínů je vypsána na sobotu, méně často i na pátek. Pokud se vám ale líbí jiný den, není to nemožné. Ovšem musíte požádat o schválení na dané matrice a zaplatit poplatek 1000 Kč za sňatek mimo oddávací den. Řada radnic má vypsány také termíny na speciální data v pěkném tvaru, i když připadají na prostředek týdne.

Vybírání termínu svatby je úzce spojeno s volbou svatebního místa. Pokud je na radnici nebo se jedná o místo, kde daná matrika běžně oddává, je to daleko jednodušší. V případě, že se chcete vzít úplně jinde, musí být místo pro takovou příležitost vhodné a matrika vám ho musí schválit. Počítejte se správním poplatkem a také si raději zajistěte časovou rezervu, kdyby vám místo zamítli a vy museli hledat náhradní.

Na koho se obrátit

Zajistit si svatební termín může být rychlý a hladký proces, nebo vyžadovat spoustu obíhání a telefonování.

Některá populární svatební místa vám termín na matrice vyřídí. Stačí se tedy domluvit na daném místě a termín na úřadu máte bez starostí. Na matriku sice potom před svatbou musíte osobně vyplnit formuláře, ale datum už vám nikdo nevyfoukne.

Další možnost je opačná, zajít jen na matriku. Některé totiž mají svá typická oddávací místa, jako jsou různé zámky, altánky apod., kde naopak matrika má přehled o volných termínech, takže vám při rezervaci data rovnou zamluví i obřadní místo.

A třetí možnost je pro vás nejméně komfortní, ale dosti častá a za vysněné místo to stojí: budete muset úřad i svatební lokaci oslovit samostatně. Doporučujeme nejdříve omrknout přehled oddávacích termínů na webových stránkách matriky, dále nezávazně zjistit volné termíny na vybraném místě obřadu, a potom s nimi vyrazit na matriku, kde vám potvrdí, zda je v daný den ještě volná kapacita. Když vám úředník termín rezervuje, závazně ho potvrdíte na místě svatby.

Některým matrikám stačí pro rezervaci data telefonická domluva, jiné vyžadují osobní návštěvu a někdy dokonce rovnou předložit všechny dokumenty, které jsou potřebné pro uzavření manželství.

Chcete se vzít v kostele? Pak nemusíte na civilní matriku, ale obrátíte se přímo na kněze vaší farnosti.

Máte-li toto organizační kolečko za sebou, můžete na chvíli vydechnout, než se pustíte do organizace dalších detailů. Zejména fotograf či kameraman mohou být vytížení také hodně dopředu, proto stále platí, čím dříve si klíčové věci zajistíte, tím lépe pro vás.

Máte výběr data teprve před sebou? Přečtěte si, podle čeho se při vymýšlení svatebního termínu řídit.

Zdroj: Pixabay.com

Leave a Reply
Your email address will not be published. *

Click on the background to close