Jak jsme už avizovali, jordánská královská rodina žije v letošním roce svatbami. Po romantických vdavkách princezny Iman si pro svou vyvolenou došel i korunní princ Husajn.
Byla to bezpochyby největší královská veselka tohoto roku. Na událost, kterou oslavovala celá země četnými akcemi už několik týdnů dopředu, se sjeli významní hosté z celého světa. Následník jordánského trůnu princ Husajn se oženil se svou snoubenkou, saúdskoarabskou architektkou Rádžvou Al Saif.
Samotný obřad s oslavou proběhl 1. června v královském paláci Zahrán v jordánském hlavním městě Ammánu, večer následoval slavnostní banket za účasti významných hostů. Koncem května svatbě předcházela tradiční henna party pro dámy a oslavy pro pány a v předvečer svatby uspořádali král s královnou slavnostní večeři, kde byl předepsaný dress code – pouze národní či tradiční oblečení.
Zajímavost: Jen o několik dní později, 10. června, oslavili 30. výročí svatby rodiče ženicha, král Abdalláh II. a královna Ranija.
Islámskému obřadu přihlíželo 140 pozvaných hostů a podle komentátorů se podařilo skloubit natolik naprosto odlišné aspekty, jako jsou diplomatické a formální požadavky na akci plnou hlav států, s atmosférou radosti a lásky typickou pro svatby a s předpisy nutnými k islámskému uzavření manželství.
Nechyběly projevy rodinných citů, například královna Ranija si opakovaně pochvalovala svou budoucí snachu. Na místo obřadu nevěstu doprovodili sourozenci prince Husajna a jeho mladší bratr princ Hášim ji dokonce vedl k oltáři.
Výzdoba místa obřadu byla minimalistická, prim hrála záplava zeleně a květin, a to jak rostliny naaranžované uvnitř v altánu, tak i přirozený bujný porost, který bylo vidět velkými průhledy přímo ze zahrady. O to více se mohli přítomní soustředit na snoubence a jejich radostný okamžik.
Po obřadu následovaly gratulace a tradiční arabské projevy radosti, poté se novomanželé vydali tzv. červenou kolonou městem vyzdobeným jordánskými vlajkami a portréty novomanželů na slavnostní recepci. Kolona červených aut a motorek je tradicí doprovázející významné události v jordánské královské rodině už od dob jejího zakladatele, tehdy se ovšem jezdilo na koních a jezdci měli červené haleny.
Na recepci je přivítala rodina a hosté, nechybělo ani krájení obřího svatebního dortu v nádherné kombinaci bílé a modré barvy.
Snoubenci jako z obrázku
Nevěsta oblékla k obřadu originální model od návrháře Elie Saaba. Úzký střih mírně kopíroval postavu, sukni doplňovala volná dlouhá vlečka zdobená 3D motivem květin. Živůtek s dlouhými rukávy ozvláštňovalo asymetrické řasení a na zádech pak květinový motiv, který dále pokračoval na vlečce. Na modelu z hedvábného krepu pracovalo 20 lidí a jeho výroba trvala tři měsíce. Na šatech bylo 550 okvětních plátků z hedvábí a celých 6 kg perel, krystalků a korálků.
Tradiční účes z rozpuštěných vlasů s pěšinkou uprostřed zdobila jemná briliantová korunka s ladícími náušnicemi a dlouhý závoj se stejným květinovým motivem jako šaty. V ruce nesla nevěsta prostou kytičku z bílých květů.
Ženich přišel, jak už bývá na královských veselkách častým zvykem, ve vojenské uniformě, která mu velmi slušela.
Na večerní recepci se Rádžva převlékla do šatů Dolce & Gabbana klasického střihu s krátkými rukávky, kulatým výstřihem a širokou áčkovou sukní s vlečkou. Povrch zdobily textilní spirály s motivem květin. Novomanželka. která sňatkem získala titul princezny, si ponechala svatební tiáru i náušnice, outfit doplnila dlouhými plesovými rukavicemi.
Víte, že…? Tiára nesla skryté poselství v podobě arabského textu „Rajwatum min Allah“, což znamená „Naděje, kterou nám Bůh daroval“.
Koncem května proběhla také tradiční henna party pro ženy, kam se nastávající nevěsta, její příbuzné a ženy z jordánské královské rodiny vydaly v tradičním oblečení. Ostatně, tradiční oděv měli během svých předsvatebních oslav také pánové.
Rodina a slavní hosté z celého světa
Svatba je v prvé řadě rodinnou událostí, a tak jsme mohli vidět v plné kráse jordánskou královskou rodinu. Královna Ranija byla jako obvykle překrásná, při obřadu v černých šatech se zajímavě řešenými kontrastními manžetami, stojáčkem a zády, stejně jako na večerním banketu ve zlatém vyšívaném modelu. Elegantní byly i obě princezny Iman a Salma, princ Hášim a král Abdalláh II., který zářil radostí.
Rodiče nevěsty byli věrni tradičnějšímu islámskému stylu oblékání, vypadali přitom slavnostně a velmi hrdě na svou dceru.
Královské svatby se zúčastnilo velké množství hostů z celého světa. Nechyběly mezi nimi reprezentanti států, od prezidentů po zástupce královských rodin. Prohlédněte si outfity, které zvolili pro svatební obřad.
Zdroj fotografií: Jordánský královský dvůr