Zásnubní prsteny jsou v dnešní době naprostá samozřejmost. Víte ale, co mají symbolizovat? Pokud ne, dnes to spolu s námi zjistíte a možná si uvědomíte, co mají tyto dvě obroučky ve skutečnosti znamenat.

 

 

Zásnubní prsteny slouží jako symbol pro zasnoubení dvou osob již velmi dlouho. Prsteny samotné jsou považovány za symbolické samy o sobě. Ačkoliv jde o velmi malé šperky, hrají ve vztahu dvou osob velkou a nezaměnitelnou roli. A víte, odkud se tato tradice vzala? Ačkoliv se přesně neví, od kdy se začaly prsteny používat při zásnubách, ví se, kdy se dochovaly první záznamy o tomto aktu.

Zajímavost

Za druhé světové války se používalo zlato a stříbro, jelikož platina byla potřeba ve zbrojním průmyslu.

 

 

Historie svatebních prstenů

Bylo to v době starověkého Egypta před zhruba 4800 lety. V té době se rákos a ostřice splétaly dohromady a ženy je nosily na svých prstech. Ne nadarmo se říká, že prsten symbolizuje i nekonečno, začátek i konec. Je to kvůli tomu, že nikde nezačíná, ale ani nekončí. V pozdější době se začaly používat na jejich výrobu jiné materiály. Tak se lidé mohli setkat s prsteny z kůže, slonoviny, kostí a později z kovu.

Tento zvyk nezůstal jen v Egyptě, převzali jej i jiné kultury, například Římané, pro ně šlo ale o symbol vlastnictví. A jak to bylo u křesťanů, kterých je v naší republice ze všech náboženství snad nejvíce?

Až do 9. století se prsteny jako součást svatby odmítaly, později však církev podlehla a prsteny do svých obřadů zařadila. Místo drahých a přehnaně zdobených prstenů šlo hlavně o jednoduché kroužky. Prsteny tak, jak je známe dnes (ale v úplných počátcích), se začaly objevovat v 15. století. Prsteny byly velmi podobné těm dnešním a každý kámen, který se v nich nacházel, znamenal něco jiného. A ptáte se, proč se prsten nosí na levé ruce? Protože se říká, že je blíže k srdci.

Zajímavost

Zásnubní prsteny byly nalezeny i v Pompejích, které roku 79 zničil Vesuv po svém výbuchu.

Nejmladší ženou, která zásnubní prsten dostala, byla dcera Jindřicha VIII., bylo to v době, kdy měla dva roky.

A jak je to se symbolikou prstenů?

To, že žena dostane zásnubní prsten se rovná daru. To znamená mužovu touhu po tom, aby strávil s ženou celý život. Pro ženu jde o slib, kterým říká, že už někomu patří a je oficiálně zadaná. No a kruh znamená, že je nekonečný, stálý a dokonalý.

 

 

 

Sára Vašková

Nikola Zatloukalová
redaktorka SvatebníBlog.cz