Ačkoliv jsou svatební střevíčky jen jednou z mnoha věci na svatbě (a nejsou ani vidět), při jejich výběru musíme být opravdu pečlivé. Vždyť v nich budeme trávit celou dobu od odpoledne až do noci. Proto si spolu řekneme, na co dbát při jejich kupování a jak předejít bolestem nohou z nich.

 

Při výběru svatebních bot bychom měli myslet hned na několik věcí, které nám jejich výběr značně usnadní. Předejdete tak nechtěnému ztrapnění, ale také bolesti nohou, jestliže je budeme mít i více než půl dne.

Myslete na pohodlí

Největší pozor bychom měli dávat na to, aby byly naše svatební boty pohodlné. K čemu nám budou krásné lodičky na patnácticentimetrových jehlách, když nás z nich budou už po hodině bolet nohy tak, že nebudeme schopné ujít ani krok, natož tančit s hosty. Pokud vám to bude vyhovovat, kupte si klidně boty s páskem přes nárt, bota vám tak bude lépe držet a vy budete mít lepší stabilitu.

Pozor na podpatek!

Hlavní rada při výběru výšky podpatku by se dala říct velmi stručně. Nekupujte si boty s vyšším podpatkem, než na jakém umíte chodit i v běžném životě. Sice si můžete říct, že se to doučíte, ale není lepší, když se budete cítit “pevně v kramflecích”? Také byste měla být schopna chodit v nich tak, aniž byste se kolébala. S ohodnocením vám může pomoci například personál v obchodě či salonu. Nejlepší variantou jsou podpatky ve výšce 3-7 centimetrů, což je pro někoho málo, ale je to lepší než vypadat při chůzi jak po pěti panácích (myšleno s nadsázkou). Podpatek by také neměl být úplně špičatý, jelikož nevíte, kudy budete muset chodit. Trávník se ještě dá přežít, ale v rozmočené zemi nebo v písku byste se propadala.

 

 

Barva je důležitá

První variantou, kterou máme před sebou, je ta, aby nám šaty s botami dokonale ladily. Proto musíme dávat velký pozor, abychom neměli boty o odstín dva jiný než šaty. Nevypadalo by to moc dobře. Druhou variantou je naprosto odlišná barva, která bude k šatům klidně mírně kontrastovat. A když je sladíte se svatební kyticí? Bude to dokonalé!

Materiál a tvar bot

Jelikož by měly boty ladit ke svatebním šatům, můžeme se zaměřit i na stejnost materiálu, který je na botách použit. Proto se nemusíme bát ani krajek, se kterými se někdy na botách setkáme. Dále by měl být materiál boty takové kvality, aby se vám v nich během pěti minut nezpotila celá noha. S tím by se vám chodilo opravdu těžko. Co se týče tvaru bot, ten je na nás, jen bychom to neměli moc přehánět, jestliže máme už tak hodně zdobené šaty.

 

 

A jak předejít bolesti nohou z nových střevíčků?

Jestliže jste si vybrali správný tvar i velikost bot, máte napůl vyhráno. Boty by nás neměly nikde tlačit, abychom si nepřivodili nepříjemné puchýře.

Musíme myslet i na to, že po celém dni nám noha může trošku otéct, což znamená, že zvětší svůj objem. Dobrým způsobem, jak si na boty zvyknout je to, že je budete nosit pravidelně doma již před svatbou, tím je trošku roztáhnete. Před svatbou samotnou si můžete lehko otlačitelná místa oblepit náplastmi, tím alespoň trochu předejdete puchýřům. V mnohých obchodech si můžete koupit i různě velké gumové vložky do bot, ale i takové, co se mohou připevnit přímo na nohu, to vám může taky ulevit.

 

 

Sára Vašková

Nikola Zatloukalová
redaktorka SvatebníBlog.cz