Svatby jsou plné různých tradic a zvyků. V našich silách ale není je splnit úplně všechny. Přesto jsme pro vás vybrali ty nejznámější zvyky a tradice, jejichž splnění je součástí spousty svateb. Objeví se i na té vaší?

 

 

Každá země, ale i kraj, mají svoje vlastní svatební zvyky a tradice. Přesto se najdou i takové, které jsou společné pro širší okolí. Některé z těchto zvyků mohou být lehce úsměvné, některé vám přijdou v této době i jako samozřejmost, je ale jisté, že za splnění pár z nich nic nedáte.

Co by měla mít nevěsta na sobě?

Říká se, že v den svatby by na sobě měla míst nevěsta něco nového, starého, modrého a půjčeného. Nová věc by měla symbolizovat nový začátek, stará věc zachování rodinné tradice, modrá věc znamená věrnost a půjčená věc znamená, že dáme i na radu druhých. Ačkoliv se to nemusí zdát snadné, tutu tradici lze dodržet zcela jednoduše. Nová věc mohou být svatební šaty, půjčený může být například šperk, stejně tak i stará věc – no a modrá může být třeba kytice nebo podvazek, se kterým si můžete užít i trochu zábavy, když vám ho bude partner stahovat bez pomoci rukou (ano, i tohle je tradice).

Rozbitý talíř

Jak se říká, střepy přináší štěstí. Proto se podle zvyku před novomanželi rozbíjí jeden talíř, který je předzvěstí nejen budoucích úspěchů, ale také umění spolupráce, což je pro dva partnery určitě důležité. Poté, co se talíř rozbije, nevěsta s ženichem dostanou smetáček a lopatku – a poté se mohou pustit do práce.

 

Jak je to s polévkou a dortem?

Jednou z poměrně romantických tradic je společné jezení polévky. Manželé dostanou kolem krku velký ubrus, který mají společně a jednu lžíci, se kterou se navzájem krmí. U svatebního dortu by měli stát rovněž oba. První zakrojení do dortu by měli provést společně jako znamení soudržnosti. Dokonce se říká, že ten, kdo má ruku na noži, bude ve vztahu dominantnější. Někdo nechává nůž držet nevěstu, což zase znamená, že ji muž ochraňuje se svojí rukou, kterou má položenu na té její.

První tanec

Opět tradice, které se drží téměř každý. Novomanželé si nejčastěji vybírají písničku, která pro ně oba něco znamená a na tu si zatančí, což dojme nejednoho hosta. Vybrat si můžete i v seznamu, který jsme vám ukázali nedávno.

Nyní ještě k pár tradicím, které se dají také dodržet.

  • Říká se, že by ženich neměl vidět nevěstu v šatech před svatbou, protože to přináší smůlu.
  • Svatební koláčky by neměla péct nevěsta, protože to znamená neposlušné děti.
  • Svatební dort by měli ochutnat všichni svatební hosté, jinak to přináší smůlu. Přenesení nevěsty přes práh symbolizuje nový začátek.
  • Házení okvětních lístků před nevěstou značí plodnost.
  • Nevěsta by měla mít závoj, aby byla skryta před zlými duchy.

Ačkoliv je zvyků a tradic opravdu hodně, je nejlepší, když si vyberete jen pár z nich. Kdyby jste se snažili splnit vše, mohlo by se stát, že byste nedělali nic jiného, jak se kontrolovali, zda děláte vše tak, jak má být.

 

 

Sára Vašková

Nikola Zatloukalová
redaktorka SvatebníBlog.cz