Do Vánoc nám nezbývá ani měsíc a půl. Jde o pravý čas na to, abychom se naladili na vlnu svateb s vánoční tématikou. Proto vám přinášíme velký výřez všech možných věcí, které na své svatbě můžete ladit vánočně. V dalších článcích se na některá témata podíváme i podrobněji.

 

 

Zimní období má bez jakýchkoliv pochyb svoje kouzlo. Jedinou nevýhodu tvoří zima, proto si nemůžeme dělat svatbu venku nebo třeba ve stodole, kde bychom mrzli. Na stranu druhou máme mnoho jiných možností, kde svoji svatbu jako ze zimní pohádky uspořádat. Nehledě na to, že vše můžeme ladit do vánoční tématiky. Do chvil pohody a lásky.

 

Dorty, jídlo a nápoje

 

 

Jelikož bude většina svateb v nynější době laděna do vánoční tématiky, nemusíme mít obavy z použití cukroví, které bychom jinak dělali jen na Vánoce. Právě naopak! Například perníčky můžeme uzpůsobit tak, že z nich za pomocí jedlé polevy uděláme jmenovky ke stolu. Jako vtipná dekorace může posloužit i vlastnoručně dělaná perníková chaloupka, kterou můžete ke konci celou sníst.

 

 

Dorty je nejlepší volit ve světlých a přírodních barvách. Krásně může vypadat dort v bílé barvě s kontrastními dekoracemi. Například rybíz, ostružiny, maliny, ale i jiné chutné ovoce. Kouzelně může působit i dekor stromové kůry. Pokud nechcete tento dekor přímo na dortu, můžete jej využít jako podstavec pod dortem.

 

 

Protože už je docela chladno, nešlápneme vedle ani v případě, kdy budeme svatebním hostům podávat teplé nápoje. Kromě čajů to mohou být různé druhy kávy, horká čokoláda nebo punč. Mírně alkoholický nádech můžete vykouzlit lahodným svařákem. Ke kávě se bude hodit i něco na zakousnutí. Například již zmíněné perníčky, cukroví nebo sušenky. Ty mohou tvořit základ vašeho candy baru, kde si každý host najde něco sladkého “právě pro sebe”.

 

 

Nápoje nemusí být jen teplé. Vyzkoušet můžete i podávání různých míchaných koktejlů. V případě, kdy budete chtít povýšit na jinou úroveň, vám doporučujeme zručného barmana, který se trefí do vkusu každého.

 

 

Dalším kouskem, který může obsahovat vás snack bar, může být čokoláda na tisíc způsobů. Jedním z nich je například čokoláda v podobě jednohubek na špejli, kterou si stačí vzít a celou strčit do úst. Děti jistě ocení, že si čokoládu mohou vložit do mléka a tím získají teplý mléčný nápoj. Nemusíte se omezovat do klasických příchutí. Zkuste i něco ostřejšího jako chilli, svěžího za pomocí peprmintu, aj.

 

 

Stolování

 

 

Stolování podle vánoční tématiky může být velmi různorodé. Klasickými barvami Vánoc jsou červená a zelená barva. Dále také zlatá a stříbrná. Pomoci vám může každý malý detail, na který se zaměříte. Dekorace jako sob, lucerny uprostřed svatební tabule, mech a jehličnaté větvičky. K zelené se skvěle hodí právě červená barva, což můžete dotvořit červenou květinovou dekorací.

 

 

Dekorace

 

 

K Vánocům patří vůně vanilky i skořice, takže ji můžete použít i jako součást výzdoby. Tyčinky skořice mohou být decentním prvkem, který zaujme, ale také vše krásně provoní. Malé drobnosti můžete sehnat v různých obchodech s dekoracemi, ale také na nějakém trhu, apod. Stačí si vše projít a do své svatby zakomponovat nějakou zvláštní věc, která večeru dodá kouzlo.

 

 

Jako drobná dekorace mohou posloužit květiny, rolničky, stuhy, vysoké svíčky ve svícnech, ale také různé koření, které lze do výzdoby také zakomponovat.

 

 

Vtipnou dekorací mohou být hřejivé deky, do kterých se mohou svatebčané zabalit ve chvílích, kdy jim bude chladno.

 

 

Kytice

 

 

Svatební kytice může být tvořena z jakýchkoliv květů, které milujete. Krásně budou působit hlavně rudé růže, ale ani jiné kousky nebudou špatnou volbou. Krásně budou vypadat v kombinaci se zelení, popřípadě zlatým dekoračním prvkem.

 

 

Nevěsta

 

 

Při zimní svatbě nám do karet nehraje právě zima. I tak se nemusíte bát krásných šatů, které něco odhalí, jelikož se svatba bude konat někde, kde vám zima nebude. Na druhou stranu, pokud budete přebíhat mezi více místy, určitě se vám bude hodit nějaký slušivý kožíšek nebo přehoz, který udrží v teple každou nevěstu. Hezky bude vypadat i věneček do vlasů, který bude se svojí zelenou barvu nádherně kontrastovat s bělostí šatů.

 

 

Tiskoviny

 

 

U typických svatebních tiskovin (pozvánka, oznámení, zasedací pořádek, apod.) si můžete vyhrát s různými motivy i barvami. Opět bude v kurzu zlatá, červená a zelená. Nemusíte se bát ani slonovinově bílé, která má lepší nádech jak sněhově bílá barva. K tiskovinám můžete přidat i prvek z přírody.

 

Fotografie: Martastewartweddings, Brit

 

 

Sára Vašková

Nikola Zatloukalová
redaktorka SvatebníBlog.cz