Jedním z cílů Svatebního blogu je seznámení vás s lidmi, kteří jsou profesionály na pravém místě. Jedním z nich je Martin Holík, fotograf, který může váš den D přenést do vzpomínek na fotografiích.

 

 

Dobrý den, děkuji za rozhovor s vámi a hned z úvodu na vás mám nejspíše očekávatelnou otázku. Jak jste se dostal k focení?

Fotografování mě přitahovalo prakticky od mala. Už jako kluk jsem bral dědovi jeho Flexaretu a snažil se s ní fotit život v okolí. Časem jsem si našetřil na svou vlastní první zrcadlovku, kterou byla Praktica. Vždycky jsem chtěl na svých fotkách zachycovat život lidí a proto mě bavil nejvíc sociální dokument a reportáže z exotických zemí. Jako student jsem ale neměl moc prostředků na to, abych vycestoval do světa a tak jsem dlouhé roky fotil Romy v cikánských osadách na východním Slovensku. Mých fotek si všimlo pár neziskovek, se kterými jsem navázal spolupráci a konečně se mi naskytla možnost vycestovat do ciziny. Díky nim jsem dokumentoval např. práci lékařů v Albánii, ale také nepokoje v Palestině. Časem jsem začal fotit pro nejrůznější agentury a s fotoaparátem jsem procestoval doslova půl světa. Vždycky jsem se zaměřoval na fotografování života normálních lidí. Nikdy mě nebavily, pro mě nudné, fotky v ateliéru. Potřeboval jsem akci. Postupem času s rozvojem digitální techniky se stali dokumentaristi méně potřební – agenturám se víc vyplatilo zaplatit místního fotografa a honoráře za reportáže v magazínech často nepokryly ani náklady na cestu.

A tak jsem začal přemýšlet o tom, že se zaměřím na poněkud jiné téma. Nechtěl jsem se živit reklamní nebo produktovou fotkou. Chtěl jsem zachycovat především emoce. A svatby mi tohle nabídly. Každá svatba je jiná a každá svatba je plná emocí. Při focení reportáží jsem si za ty roky vypěstoval jakýsi šestý smysl, díky kterému umím poměrně dobře předvídat situace a to se mi u svateb skvěle hodí. Lze říci, že při focení svateb zúročuji své zkušenosti z reportáží ze světa a nesmírně mě má práce baví. Ve svatbách jsem se našel a jsem vděčný za to, že je mohu fotit.

 

 

Jsou podle vás nějaká pravidla či moudra, která se při focení svateb dodržují?

Samozřejmě se pár pravidel asi dodržet musí – většina svateb se skládá z několika kroků, nebo ceremonií chcete-li, které se opakují na všech svatbách a tyto chvíle by měly být zachyceny i na snímcích. Ale žádný fotograf by neměl svatbu fotit stylem “tohle se má vyfotit, protože to tak je”. Svatba je příběh. Když jedu na svatbu, tak o ní přemýšlím jako o příběhu dvou lidí, kteří se milují a svou lásku zpečetí právě tím velkým dnem. Snažím se pokaždé se snoubenci sejít ještě před svatbou, abych je poznal. I několika minutová schůzka mnohdy člověku napoví víc, než předlouhé mailování. Svatba je příběh dvou lidí a tak ji také fotím. Každá má fotografie navazuje na tu předešlou a dohromady tvoří sérii snímků plnou emocí a nezapomenutelné atmosféry.

A co se týče těch mouder, tak to zřejmě bude znít jako klišé ale prostě buďte sví. Z ničeho si nedělejte těžkou hlavu. Mnoho nevěst má obavy z počasí. Bojí se, že jim svatba proprší. Ale věřte mi, že i kdyby lilo jako z konve celý den, tak pěkné místo pro fotografování portrétů lze najít vždycky všude. A pokud se sejdou na svatbě pohodoví lidé, tak je ani déšť nerozhodí a ze svatby se stane nezapomenutelná párty.

 

 

V jaké lokalitě fotíte? Jen kolem Olomouce nebo jste ochoten jet i někam dál?

Je to vtipné, ale v Olomouci a okolí mám tak 1/3 zakázek. Za svatbami jezdím prakticky po celém Česku a v posledních letech také do zahraničí. Velmi oblíbená se pro svatby stala například Vídeň a její historické centrum. Někdy si říkám, že v autě trávím snad víc času, než pak na samotné zakázce. Ale baví mě to. Člověk pozná nová místa a zajímavé lidi.

 

 

Co obsahují vaše služby?

Co se týče fotografování svateb, tak se snažím klientům nabídnout kompletní servis v podobě zachycení celého jejich svatebního dne. Velmi oblíbené je také předsvatební fotografování. Na “rande focení” si klienti prakticky vyzkouší jaké to je, stát před fotoaparátem a seznámí se s fotografem a jeho stylem práce. Výsledné fotografie pak často použijí např. na výzdobu na svatbě, na svatební web a nebo na pozvánku. Proto předsvatební fotografování všem vřele doporučuji.

 

 

Čím fotíte? A upravujete své fotografie předtím, než je dostanou novomanželé?

Nafocením svatby to všechno vlastně jen začíná. Pak trávím dlouhé dny a především noci právě úpravami fotografií. Surová data z fotoaparátu jsou taková nemastná neslaná a proto je třeba jim dodat tvář postprocesem. Tím, že jsem roky fotil na film, se snažím o to, aby i mé snímky z digitálu měly onen filmový look. Přitom to zároveň nechci s postprocesem přehánět. Někdy se i k jedné jediné fotce vracím několikrát a neustále ji ladím, dokud není podle mých představ. V současné době fotím na profesionální fullframe zrcadlovky od Canonu a používám pevné světelné objektivy.

Dříve jsem si vozil na svatbu desítky objektivů, postupem času jsem si ale zamiloval dvě ohniska – padesátku a pětatřicítku, se kterými fotím nejčastěji. Obdivuji práci starých mistrů, jako byl například Henri Cartier-Bresson, který uměl s pevnou padesátkou fotit tak, že jeho snímky vypadaly jako focené širokoúhlým objektivem. Hrál si s liniemi s prostorem a výsledek byl pak naprosto famózní.  

 

 

Jak by podle vás měly vypadat svatební fotografie na podzim / zimu. Přeci jen – je chladněji a i fotky se většinou řídí podle doby, kdy byly pořízeny.

Podzim miluju! Je to nejlepší možné období pro uspořádání svatby. Příroda je dokonale barevná, sluníčko už není tak ostré, venku je příjemně a celková atmosféra podzimu je taková víc romantická. Určitě bych všem nevěstám a ženichům doporučil jít na podzim fotit ven do přírody, někam daleko za město do lesů. Nebudete litovat! Zimní svatby mají také své kouzlo. Tím, že se dříve stmívá, tak je v zimě i méně času na focení portrétů ale zkušený fotograf zvládne nafotit novomanželům krásné snímky i za půl hodiny. Kdybych to měl shrnout, tak se zimy ani podzimu nebojte. Budete mít nádhernou svatbu.

 

 

Je něco, co byste chtěl vzkázat našim čtenářkám?

Především to, ať jsou v pohodě a z ničeho si nedělají těžkou hlavu. Pokud nejde všechno podle plánu, tak se nic neděje. Svatba je váš velký den, který se už nikdy nebude opakovat a proto si ji maximálně užijte. Buďte svá, bavte se a radujte se s kamarády.

Kontakt a informace na webu Martin Holík.

Fotografie: Martin Holík

 

Sára Vašková

Nikola Zatloukalová
redaktorka SvatebníBlog.cz