Všichni se těšíme na teplejší a slunečnější jarní dny letošního roku 2016. Ovlivnit svět umění a touha po odpojení od technologie a odpočinku, návrháře směřuje hlavně k paletě barev, která je v první řadě uklidňující. Inspirují se hlavně u přírodních zdrojů.

 

 

Návrháři byly také inspirováni kontrastem urbanismu a bujnou vegetací, což vede k neočekávaným barevným kombinacím. Díky této paletě barev bychom měli být schopni vyjádřit vtipnější verzi našich skutečných já,tvrdí Leatrice Eiseman, výkonný ředitel Pantone Color Institute.

Uklidňující charakter jara má barva pod názvem Rose quartz (růženínová), která zároveň patří  mezi dvě hlavní barvy tohoto roku, přináší především pocit vyrovnanosti. Odstín je jako klidný západ slunce, zarudlá tvář nebo rašící květiny. Pokud zvolíte k této barvě volánky dosáhnete romantického ženského stylingu.

Po několik sezón jsme mohli sledovat oblíbenost oranžové. Letos se ovšem dostane  do popředí  Peach Echo (broskvová), odstín, který vyzařuje přátelštější vlastnosti navozující teplo a přístupnost. Je jakýmsi doplňujícím ale výraznějším a osobitějším výrazem ženskosti.

Bez tíže a vzdušný, jako rozlehlá modrá obloha je barva Serenity (klid) je jemnou studenou barvou, která je stejně jako Rose Quartz jednou z hlavních barev tohoto roku. Komfort s uklidňujícím účinkem, přináší pocit oddechu i v turbulentních časech. Transcendentní modrá nám poskytuje přirozený pocit splynutím s prostorem.

Snorkel blue je inspirovaná námořnictvem (námořní modř), ale ve šťastnějším a více energickém kontextu. Název sám napovídá o relaxační dovolené a povzbuzuje nás k úniku. Tato barva je zarážející a sytá, v kombinaci s hnědavými tóny, nebo neutrálními barvami vám dodá velmi elegantní a rustikální vzhled.

Zatímco většina barev pro letošní jaro / léto jde směrem klidu, Pantone zvolil také jednu kontrastní. Buttercup (pryskyřníková) je nejvýraznější barvou, která navodí  pocit tepla a zároveň oslní.

 

Odstín Limpet shell (mořská mušle) je studenější odstín Serenity. Je to barva  jasná, čistá a definovatelná. Připomíná jasnost a svěžest, evokovat má hlavně klid. Volte si jí v kombinaci s neutrálními či hřejivými tóny.

Stejně jako v každém ročním období, je potřeba neutrální barevný tón. Tentokrát ji zastane barva Lilac gray (fialovo šedá).  V podstatě základní barva šedé je povzbuzena lila podtónem, tím dostává výrazný náskok na tomto klasickém šedém odstínu.

Energičnost zastupuje barva Fiesta (slavnostní). Silný a ohnivý, žluto-červený odstín vytváří výrazný kontrast k uklidňujícím a jemnějším barvám této sezony. S ní budete nepřehlédnutelní!

Iced coffee (ledová káva) můžeme považovat za přechodný odstín. Zastupuje neutralitu, která se hodí ke všemu. Vytváří stabilní základ v kombinaci se zbytkem palety této sezóny.

Poslední v barevné paletě je Green flash (zelený záblesk) a vyzařuje otevřenost. Skvěle se kombinuje s Snorkel blue a měla by se stát populárním odstínem vyjadřující přetrvávající vlivu přírody i v městském prostředí.

Zdroj: pantone.com

 

 

Sára Vašková

Sára Vašková
zakladatelka SvatebníBlog.cz