Stali jste se svatebním hostem a nevíte jaky zvolit outfit? Nevíte co přesně zvolit aby jste neurazili nevěstu  nebo ženicha?Samozřejmě i zde existují nějaké základní pravidla oblékání. Nezapomeňte, že pokud to není jinak upřesněno v pozvánce, pořád jde o formální společenskou událost. Tak čeho se držet?

 

Základní pravidlo u svatby je to, že nejdůležitějším prvkem svatby je nevěsta a ženich. Hosté by tak měli respektovat a plnit jejich přání. V poslední době jsou velkým trendem tématická svatba, nebo svatby zvolené v určité barvě. Pokud už sami tušíte, že svatba v určitém duchu bude, měli by jste tento fakt brát v potaz. Někdy snoubenci upozorní na určitý požadavek už v pozvánce, na konci pozvánky v kolonce dress code.  Nebo  své přání uvedou přímo na svém svatebním webu, což je nejideálnější a nejjednodušší možnost pro obě strany, jak hosta, tak snoubence. Určitě se držte pravidla “méně je více”, nesnažte se být výraznější než jsou samotní snoubenci.

 

Foto: Glam Radar

 

Abyste se vyhnuli společenskému faux pas připravili jsme základní rady pro vybrání správného oblečení. V první řadě je důležité brát  v potaz, že bíla je tabu ( pokud se například nejedná přímo o svatbu ve stylu Black & White )! Vzhledem k tomu, že nejvýznamnější osobami na této společenské události jsou snoubenci a nevěsta bývá v bílé, není vhodné o této barvě ani  uvažovat. Nezapomeňte, že toto období patří “nevěstě” není vhodné volit ani na rozlučkovém nebo zásnubním večírku. V případě, že si to nevěsta nějak žádá, vždy outfit doplňte nějakým odlišným barevným doplňkem nebo zvolte jiný odstín bílé či béžové. A jetu ještě jedná drobnost, kterou by jste měli znát. Pokud nevěsta zvolí jinou barvu svatebních šatů, vyhněte se nejen bíle, ale také této barvě!

 

Foto: The Wedding Party App

 

Nepodceňte také obřady v kostele. Ikdyby bylo sebevětší vedro počítejte s tím, že v kostele by jste měli zakrýt ramena i stehna! Také výstřih a délka sukně by se měla pohybovat v obvyklých společenských číslech. Sukně volíme maximálně nad kolena zhruba 2-4 centimetry. Nezapomeňte, že nepřípustné je vyčuhující spodní prádlo jako ramínka či zapínání od podprsenky.

Co se týče svědků, podle jednoho nepsaného pravidla by svědkyně měla ladit s nevěstinou kyticí. Někdy se klade důraz jen na barvu prvků, které spojují ženicha, nevěstu a svědky. Například doplňky ženicha a nevěsty (kapesníček v náprsní kapse, ozdoby ve vlasech nebo na šatech nevěsty) mohou být ve stejné barvě jako doplňky svědka nebo kostýmek svědkyně.

 

 

Řada svateb se v letním období odehrává venku, na zahradách a jiných prostranstvích. Jde-li pak o  neformální svatbu, máte široký výběr oblečení. Často se ve chvílích po obřadu hosté převlékají do pohodlnějšího venkovního outfitu. Někdy bývá na svatebních pozvánkách uvedeno nebo na svatbě řečeno, že máte zachovat dekorum do určité domluvené hodiny, a pak si můžete udělat pohodlí. Pořád berte v potaz, že jste na svatbě, takže rifle nemusí být to pravé ořechové.

A máme tady další základní pravidlo. Koná-li se obřad před 18. hodinou, volte šaty nebo kostýmek ve světlejších barvách. Po 18. hodině večerní si oblékněte tmavší šaty. Boty můžete podle zvyku  barevně sladit s kabelkou. Na taneční společenské akce se většinou nosí malá kabelka, kam se vejde jen to nejnutnější. Žena totiž podle etikety může tančit s kabelkou zavěšenou na předloktí a to by s velkou brašnou prostě vypadalo dobře.

 

U pánů je to trošku jednodušší. Takže pánové oblek, košile, kravata a šněrovací boty. Spíše se zaměřite na správnou barva obleku. Za klasické barvy se považuje černá, všechny odstíny šedé a tmavomodrá. Jakékoli jiné barvy nepatří do kategorie společenských a využívají se spíš pro obleky sportovní, apod. Před 18 hodinou se nosí spíš světlejší obleky, po 18. hodině je vhodný oblek černý nebo tmavomodrý. Co se týče druhá obleků a jejich rozdílů, celý článek naleznete zde. Kravatu  můžete vázat několika způsoby. Nejznámější uzly jsou four-in-hand (long), Shelbyho (Prattův) uzel a windsorský uzel. Kravata musí mít hlavně  správnou délku – měla by zakrývat sponu opasku.

 

Foto: UltraLinx

 

 

A nakonec pár rad k oficiální pozvánka:

Platí základní pravidlo, že na takovéto akce nemáme jít, pokud jsme žádnou pozvánku neobdrželi. Když pozvánku dostaneme, je slušností hostitele včas informovat, zda přijdete nebo ne, aby se podle toho stihl zařídit. Občas na to bývá na pozvánce přímo poukázáno francouzskou zkratkou R.S.V.P (répondez s´il vouz plait) nebo českou zkratkou R.L.O (Račte laskavě odpovědět). Někdy bývá uvedeno Regrets only. To znamená, že účast potvrzovat nemusíte a ozvat se máte, jen pokud se chcete z akce omluvit. Z pozvánky by mělo vždy vyplynout, kdo je pozván, resp. zda platí pro jednu nebo dvě osoby. Pokud je na ní napsáno jen jedno konkrétní jméno a zřetelně žádný doprovod, tak nemůžete vzít ani vlastní manželku či manžela. Pozvánku dostává většinou muž a je na ní připsáno, zda může vzít svou partnerku.

 

CASUAL

Bude pro vás radost, protože se jedná o uvolněný styl svatby. Taková nedbalá elegance, ovšem né džíny nebo sportovní oblečení…

Muž: separátní saka kombinovaná s tričky s límcem či měkkými košilemi bez vázanky. Mokasíny bez ponožek nebo semišové boty.

Žena: letní šaty, kalhoty, krátké sukně, topy

 

SEMIFORMAL

Termín je trochu ošemetný, protože záleží na hodině a místu svatby. Do 18. hodiny může být kostýmek, po 18. hodině již koktejlové šaty. Měli by jste se zde řídit základními společenskými pravidly, tzv. elegantní byznys styl. U muže ležérnější tzv. vycházkový oblek. U ženy jsou ideální univerzální šaty bez potisku.

 

FORMAL

Jedná se o trochu odlehčený black tie. Většinou se využívá  na klasické, formální svatbě, kde od hostů očekáváte společenské oblečení. Dobré je upřesnit vaši představu – záleží na celkovém stylu, honosnosti a hodině konání.

 

BLACK TIE

Jedná se o druhé nejformálnější předepsané oblečení, takže půjde o honosnou svatbu dle etikety.V překladu je to černý motýlek a ten se nosí ke smokingu.

Muž: smoking, černý motýlek

Žena: dlouhá večerní toaleta / společenské šaty.

 

WHITE TIE

Málokdy se s touto zkratkou setkáte. Jedná se o nejformálnější společenská událost. Pro dámy platí pouze dlouhá večerní toaleta se šperky a společenských účesem.

Muž: Bílý motýlek, frak s vestou, černé lakýrky

Žena: velká večerní róba sahající až na zem

 

 

Zdroje:

Špaček, L.: Etiketa, Česká televize, Free Com Agency s.r.o., 2005, Špaček, L.: Velká kniha etikety

Sára Vašková

Sára Vašková
zakladatelka SvatebníBlog.cz