4. ročník soutěže, Svatební dort roku 2016, letos odhalil skvost v podobě jedlých svatebních šatů z fondánu, které stály 100 hodin práce. Úspěchu se ovšem dočkali a zapsali se do české knihy rekordů. Na výstavě, která proběhla 10.1.2016 v hotelu  Clarion Congress Hotel v Praze- Výsočanech
,
si tisíc návštěvníků mohlo prohlédnout desítky dortů, které vyhodnocovala porota.

 

 

Tyto šaty v životní velikosti bude momentalně uschovávat pelhřimovská agentura v klimatizované vytríně. Na výtvor se spotřebovalo více než 50 kilogramů potahovací hmoty, cukrového fondánu, a celkem  vážilo cukrářské dílo okolo 90 kilogramů.
„Vyrábět je byla i určitá terapie. Většinou totiž pracuje cukrář sám a tady jsme byly tři,” řekla jedna z trojice autorek dortu, cukrářka Hana Rawlingsová.

 

Ačkoliv si na soutěži mohli návštěvníci kochat všemožnými cukrářskými kousky od 70kg dortů až po drobné sladkosti, Češi oproti zahraniční v totmo oboru trochu z zaostávají. A důvod? „Cukráři zde nebyli moc invenční a oproti zahraničním kolegům zaostávali. V cizině se totiž cukráři inspirovali módní barvou toho roku, což v České republice nikdo nesledoval. Přišlo mi, že zahraniční dorty byly více zasazené do celkového konceptu svatby. Jaké šaty má nevěsta, jakou kytici,” popsala ředitelka soutěže Soňa Solařová důvody, které jí vedly k založení této akce.

 

Za cíl si tato soutěž klade dosažení vyšší úrovně cukrářského řemesla. Inspirovat jak veřejnost, která o trendech v oblasti svatebních dortů neměla příliš velký rozhled, tak i cukráře, pro které může být zdravá konkurence dalším hnacím motorem pro jejich tvůrčí činnost. „Za poslední dva roky úroveň cukrářského řemesla stoupla. Cukráři jsou mezi sebou rivalové, a když mají možnost se prezentovat veřejně, tak si myslím, že o to víc sledují zahraniční trendy, aby byli v obraze a mohli vyniknout nad ostatními,” uvedla Solařová.

Díky fotodokumentaci Honzy Martince si můžeme atmosféru soutěže prohlédnout také vy:

 

HonzaMartinecPhotographer

 

 

Výtězný dort roku 2016:

Michaela Fajmanová/ Lucia

 

 

Zdroj: denik.cz/svatebnidortroku.cz

 

Sára Vašková

Sára Vašková
zakladatelka SvatebníBlog.cz