S tímhle dnem si lidé hodně spojují předsevzetí. Řeknou si, že od nového roku přestanou jíst sladké, kouřit, začnou cvičit, chodit dříve spát, běhat a další různé věci.

Já bych vám chtěla poskytnout nápad k jednomu předsevzetí, které jsme si s manželem dali přesně rok zpátky. Slyšeli jsme takovou „výzvu“ od jednoho našeho přítele, a tak jsem se rozhodli, že do toho půjdeme.

Myšlenka byla, že jsme si určili, do čeho budeme ten následující rok vkládat nejvíce úsilí. Do čeho budeme chtít nejvíce investovat. Co bude tou naší „jedinou věcí“? Které z domén našeho života připíšeme takovou důležitost, že i kdyby se ten rok všechno ostatní pokazilo, ale naše jediná věc vyšla, budeme naprosto spokojení.

Ve hře bylo několik možností: nová práce, kariéra, plánování svatby, kam jet na dovolenou, koníčky, zařizování bytu, zdravější životospráva atd… Vybrali jsme si však sebe navzájem, což zkrátka a jednoduše znamenalo soustředit se, aby náš partner byl tou prioritou číslo jedna a aby se to hlavně odráželo v našem chování.

Můžu teď zpětně po roce říct, že jsme si tohle téma během celého roku připomínali. Několikrát jsme naplánovali společný víkend přesně kvůli téhle myšlence, soustředili jsme, abychom našim chováním tomu druhému ukázali, že stále myslíme na to, že on/ona je tou naši jednou věcí na tento rok.

 

 

Ono se to ale lehce řekne: „V tomto roce zapracuji na svém vztahu s partnerem, ať se máme ještě líp“, ale hůř se to dělá. Člověk to po týdnu může zapomenout, možná ani neví, jak by mohl začít na tom vztahu pracovat, vidí, že teď je klidné období, takže nic nemusí dělat a tak dále.

Ale znovu zopakuji myšlenku, která už byla v několika článcích, že šťastné manželství nepadá jen tak z nebe. Je potřeba pro to něco dělat. Můžete se soustředit, co vašemu partnerovi dělá radost a častěji to dělat, jaké vaše chování mu naopak vadí a snažit se to eliminovat, soustředit se na maličkosti, které partner dělá (vynese koš, uvaří někdy večeři, vyzvedne děti,…) a poděkovat za to, říct, že si toho vážíte. Těch věcí je hodně a článek by byl opravdu dlouhý, že by to nikdo nedočetl do konce. 

Proto jsem v minulém článku ze sekce „vztahy“ dala tip na vánoční dárek v podobě jedné ze tří knih (odkaz), které jsem doporučovala. Doufám, že jste si ji pořídili, anebo máte v plánu si ji v brzké době koupit. Jsem si totiž opravdu jistá, že přesně tohle jsou věci, které vám můžou rozšířit obzory, jak řešit nějaký problém, jak více partnerovi porozumět, ukázat mu, že si ho vážíte a těch 250 korun, co kniha stojí, nebudete litovat.

 

Na závěr vám ráda popřeji krásný Nový rok plný lásky, porozumění, tolerance a trpělivosti.

Vaše Monika

 

Sára Vašková

Monika Kolmanová
redaktorka SvatebníBlog.cz