Je 10 dní do Vánoc a pokud přemýšlíte, co asi tak koupit tomu svému protějšku, nebo mu chcete přidat ještě nějakou maličkost, mám pro vás tip. Vánoce samozřejmě nejsou o tom, koupit co nejlepší dárek, není to o tom utratit nechutné množství peněz, protože nás do toho tlačí kultura, média a svět okolo. A proto ten můj tip na dárek má spíš netradiční charakter.

Ráda bych vám dala inspiraci na 3 knížky. Knížky se velmi často k Vánocům dávají, otázka je, jaké knihy čteme. Beletrie, romantické příběhy, fantasy, budující, knihy ohledně našich koníčků,… Těch knih je miliarda. Ale já bych vám chtěla doporučit knihy, které vám můžou pomoci změnit vaše manželství k lepšímu.

Víte, my s manželem rádi čteme (manžel přečte cca 30 knih ročně) a máme spíš rádi literaturu, která nás může posunout někam dál.

Jednou jsme od babičky dostali knížku o vztazích, což byla dobrá volba, ale bohužel během čtení jsme s hodně pasážemi absolutně nesouhlasili. Nesouhlasili jsme, jaký postoj má autor k financím manželů a co jim doporučuje, co autor očekává, že mu vztah má přinášet apod. Upřímně, když jsme tu knihu četli, několikrát jsme se zarazili a řekli si: „Cože?“ Tak pokud na to má takový názor, už chápu, že autorovi nevyšly 2 desetileté vztahy (o kterých se zmiňuje).

Proto jsem se zarazila a řekla si, že doporučit někomu, aby si přečetl knihu o vztazích od nějakého manželského poradce, je docela nebezpečné. Vybrala jsem ale pro vás 3 knihy, které mám ráda a za které dám ruku do ohně, že věci, které tam jsou, jsou podložené několika desetiletími praxe autorů, kteří se zabývají manželskými problémy.

 

 

1. Láska a úcta
Nádherná myšlenka, která shrnuje, že žena touží po tom být bezpodmínečně milována a muž potřebuje být respektován. Jsou tam praktické rady, jak žena může projevit manželovi úctu i přesto, že na první pohled neví, za co. A obráceně. Celá kniha je rozdělena na část pro ženy a část pro muže. Takže vlastně stačí si přečíst jen polovinu knihy. :-)

 

 

2. Láska (jako životní styl)
Kniha od velmi známého amerického spisovatele Garyho Chapmana popisuje 7 vlastností, na které by se člověk měl soustředit a budovat je, aby mohl projevovat lásku v každodenních záležitostech. Píše o laskavosti, trpělivosti, schopnosti odpouštět, pokoře, zdvořilosti, štědrosti a poctivosti. Říká, že pokud si člověk osvojí tyhle dovednosti, bude spíš umět projevovat lásku svému protějšku.

 

 

3. Sex začíná v kuchyni
Název knihy je trochu zavádějící, ale není to žádná červená knihovna. Autor se snaží čtenářům ukázat, že důvěrný vztah prohlubuje manželskou intimitu. Od počátku až do konce je to psané velmi vtipnou a čtivou formou, kterou dokreslují příběhy autora ze své praxe manželského poradce. Popisuje velmi důkladně rozdíly, jak muž a žena chápou sex a poukazuje na velké problémy, se kterými se hodně páru setkává.

 

 

Všechny tyhle 3 knihy jsou napsané velmi čtivou formou, není to žádná psychologická učebnice, ale spíš vyprávění autora o své praxi s manželskými páry. Tyhle knihy se nemusí číst, až když už nějaký problém nastane, ale právě vám můžou pomoci, že vás uchrání před podobnými problémy.

 

Nebojte se toho a zkuste jako dárek k Vánocům koupit jednu z těchto knih. Pokud partner nečte, kupte si ji pro sebe. Věřím, že v těchto knihách jsou myšlenky, které vás zaujmou, a že v knize najdete příběhy lidí, které se staly třeba i vám.

 

Přeji vám krásné čtení.

Vaše Monika

 

Sára Vašková

Monika Kolmanová
redaktorka SvatebníBlog.cz