Vánoce jsou již za námi…. Jak jste je letos prožili vy? Jak jste vůbec strávili předchozí 2 týdny? Ve spěchu, shonu všechno stihnout, zvládnout nakoupit všelijaké dárky? Nebo jste to brali s rezervou a pohodou?

 

Obávám se, že pokud jste spíš ta první skupina a chcete mít všechno dokonalé, s velkou pravděpodobností to má, nebo to bude mít vliv, na váš vztah. Jak? No tak se na to podívejme z jiné strany. Když je člověk nervózní, je více podrážděný, naštvou ho maličkosti, je unavený a tak si bere věci osobně a potom, když přijde situace, kterou by za normálních okolností zvládl bez problému, vznikne konflikt. Jen se zamyslete, kvůli čemu naposledy bylo u vás doma dusno? Nemá to trochu souvislost s tím stresem ohledně Vánoc?

 

 

Já samozřejmě chci abyste si celé svátky užili v poklidu, s krásnou atmosférou, abyste vzpomínali ještě dlouho na to, jak jste si závěr roku užili a měli jste s partnerem nádherný čas spolu. Žel velká část párů se o Vánocích spíš hádá.

 

3 zaručené recepty na vánoční katastrofu

Všechno musí být podle mne!
„Výzdoba musí být jedině do zlaté barvy.“
„K večeři musí být rozhodně kapr!“
„Bramborový salát musí obsahovat… jinak to není bramborový salát“
„K snídani jsme vždycky měli vánočku, jak to že ji letos nemáme?“
„U nás v rodině tohle mamka vždycky dělala.“
„U vás se chodilo na půlnoční? No tak to já nepůjdu ani za nic.“

Všichni to známe. Hold jsme vyrostli v nějaké rodině, kde jsme Vánoce slavili určitým způsobem, večerní menu bylo každoročně stejné a tak máme pocit, že ten náš koncept je správný, podle kterého by měly každý rok Vánoce vypadat. Problém je, že partner vyrostl zase v jiné rodině a má jiná očekávání. Polev od svých nároků, jak by Vánoce měly vypadat a soustřeď se na to, že cílem má být hezký čas s rodinou. Pokud si partner vyloženě přeje, aby bylo něco podle jeho představ (ne všechno, ale jen například polívka, snídaně, jedna pohádka, konkrétní cukroví,…), prokaž mu lásku tím, že mu Vánoce zpříjemníš a uděláš to tak, jak si přeje a nevypukne kvůli tomu zbytečná hádka.

Všechno tady musím dělat sama!
Většinou se o úklid, přípravu štědrovečerní večeře, sehnání dárků, stará žena. Když pak od rána připravuje jídlo, dodělává bramborový salát, smaží kapra, řízky, vaří rybí polévku, chystá stůl a do toho vidí manžela, jak sedí na gauči a dívá se na televizi, chápu, že ji to musí pěkně vytočit. Pokud tohle byl scénář, který se už stal, doporučuji příště před podobnou události říct svá očekávaní a dopředu se s partnerem domluvit, s čím vám může pomoct, abyste na všechno nebyla sama.

 

 

Taková blbost stála tolik peněz?
Finance je téma, kvůli kterému se dost párů hádá nejen na Vánoce, ale po celý rok. Pokud je partner dárkový typ, má rád dárky a s velkou pravděpodobností dárky i rád rozdává. Má chuť koupit drobnost kolegům v práci, obdarovat všechny členy širší rodiny, nejbližším dát věci, na které třeba ani momentálně nemá, prostě má potřebu za dárky utratit majlant. Být štědrý a dávat je dobrá věc. Je ale potřeba vždy zhodnotit finanční situaci, a to rozhodně s partnerem. To nejsmutnější, co se vám mohlo stát je, že jste svému protějšku dali dárek a on po rozbalení byl naštvaný, že to muselo stát hodně peněz. Doporučuji si příště nastavit finanční limit na celé Vánoce, kolik maximálně chcete utratit a poté se ho držet. My to takhle s manželem udělali a tipuji, že příští rok tuhle taktiku zopakujeme. Samozřejmě ale asi nemusím zdůrazňovat, že svátky přece nejsou o tom dát co nejlepší dárek. Přijde mi až smutné, když vidím, že tohle v rodinách někdo má. Příbuzní se předhání, kdo co dá, kolik to stálo, atd. Pokud to máte takhle ve své rodině (třeba i vzdálené), buďte ti, kteří jim tenhle mýtus vyvrátí a nepřistupte na jejich hru.

Ať už vaše letošní Vánoce dopadli jakkoliv, nezoufejte. Je důležité být s milovanou osobou a vždy to můžete v následujících letech vypilovat.  S novým rokem můžete očekávat hezčí zítřky.

 

Vaše Monika

 

 

Sára Vašková

Monika Kolmanová
redaktorka SvatebníBlog.cz