Mnohé z nevěst či těch, kteří s Vámi připravují svatbu si někdy myslí, že oblečení ženicha závisí na barevné paletě celé svatby. My tento názor nesdílíme.  Ženich nemá doplňovat barvy prostírání, či květinovou výzdobu. Ženich by měl hlavně ladit ke své nevěstě. Po výběru svatebních šatů se zaměřte na oblek ženicha tak, aby mu nejen padl, ale také barevně ladil.

 

To jaké možnosti při volbě obleku má vaše drahá polovička si můžete přečíst zde. Co je přípustné v některých tradičních typech pánských obleků je velmi striktně určeno. Zároveň jsou i přísněji vymezeny příležitosti, k nimž se ten který oblek hodí.

Smoking – black tie – cravate noire – večerní, slavnostní typ obleku. Tradičně se šije z kvalitní černé látky, nikoli syntetické. Dnešní móda nejen připouští, ale dokonce preferuje také jiné, ba i výrazné barvy. Pro saka jsou typické dlouhé revery (nebo šálový límec) potažené lesklým či tmavým hedvábím.

Smokingové kalhoty mají po stranách našité lampasy. Ke smokingu patří vždy bílá košile s tuhým límečkem (dříve i náprsenkou), černý motýlek.

 

 

Starší literatura uvádí, že vesta má mít kulatý výstřih a dvě malé kapsy, novější doporučuje nosit oblek bez vesty. Klasické je obouvat ke smokingu černé lakýrky, přípustné jsou i boty z hladké černé kůže. Ponožky černé. Jde o vhodný oblek na recepce, plesy, premiéry a všechny další slavnostní příležitosti.

Frak – white tie (anglicky) – cravate blanche (francouzsky) – nejslavnostnější pánský oblek. Černé sako z kvalitní látky má revery potažené hedvábím a vzadu typické šosy. Sako se nezapíná. Vesta má být bílá, nejlépe hedvábná. K bílé košili s tuhým límečkem s ohrnutými rohy patří vždy bílý motýlek (černý motýlek je vyhrazen číšníkům), černé kalhoty s dvojitými hedvábnými lampasy, boty lakové, ponožky černé.

Frak je vhodný pouze k naprosto mimořádným reprezentativním příležitostem, obvykle pouze tam, kde je výslovně předepsán. Na nejokázalejších oficiálních recepcích se nosí i s řády.

 

Žaket – cutaway – v pořadí slavnostnosti za frakem a černým smokingem.
Skládá se z černého saka se šosy a okrouhle zastřiženými přednicemi, černošedě
proužkovaných kalhot a světle šedé vesty. Černá vesta k žaketu se nosí při pohřbech, při některých příležitostech ji nosí diplomaté. Barvě vesty odpovídá barva kravaty, košile bílá. Boty i ponožky černé. Vhodný je zejména pro slavnostní denní příležitosti a všude tam, kde je odpolední pánský oblek již nedostatečný a smoking nebo frak příliš slavnostní.

Co se týče samotné volby obleku pro ženicha je nejpodstatnější, aby se cítil ženich dobře. Oblek mu musí padnout a také se ženich musí cítit dobře v prostředí svatby. Je samozřejmé, že pokud si vyberete nějaké téma pro svatbu (například: retro, námořnická svatba, apod.), budete vycházet také z určitých doplňků.

 

 

zdroj: Příručka společenského chování – Masarykova Univerzita

 

Sára Vašková

Sára Vašková
zakladatelka SvatebníBlog.cz