Ať už se jedná o svatbu, nebo jiný společenský event, všichni dobře víme, že nejvíce se těšíme na to čím nás hostitel oslní. S dobře zvoleným menu je ovšem hodně podstatná kultura pití. Zaměříme se tedy na ni, na vhodné užití a součinnost s jídlem.

Nápoje mají být podávány samozřejmé podle druhů jídla, ve vhodných a pravidelných intervalech. Nalévat velké dávky není pohostinnost, ale nekultivovanost. Nápoje se nesmějí vnucovat, mohlo by to potom dopadnout i jinak než si představujete :-). Chce-li host přestat s pitím, může odmítnout nalití nové sklenky, nebo poslední sklenku nedopít – nedopitá sklenka se zásadně nedolévá. Ke každému pití je potřeba nabízet něco k jídlu (alespoň v podobě chlebíčků, jednohubek, salátů s pečivem, sýrem, apod.).

 

Brillat Savarin konstatuje: „Při podávání nápojů platí pravidlo, že postupujeme od méně výrazných k voňavějším a opojnějším“. Souvisí to i s pořadím jídel a jejich kombinováním s nápoji.

 

 

Prvním bodem evropského menu je aperitiv, který povzbuzuje chuť k jídlu a jaksi „nabudí“ organismus k ochotnému přijímání potravy. Různé druhy vermutu, becherovka, sherry, vodka, to je obvyklý repertoár, slivovice se nedoporučuje. Pro zásadní odpůrce alkoholických nápojů může tuto roli sehrát ovocná šťáva. Hostům podáváme aperitiv před příchodem ke stolu, buď před příchodem do jídelny, nebo v jídelně před usednutím. O aperitivu musí rozhodnout hostitel, v tomto případě hostům nedáváme na vybranou.

Z vermutů by měly být za tímto účelem vybírány sušší varianty (to jest méně sladké), z destilátů chuťově a vůní více méně neutrální. Nehodí se aromatické pálenky, whisky a koňak (brandy), který má tradiční funkci tzv. digestivu, požívaného pro lepší trávení na závěr hostiny. Brillat-Savarin doporučuje sklenku šampaňského nebo suchého bílého vína, proti bontonu není ani menší objem kvalitního piva. V naší oblasti jsou málo známé aperitivy jako suché sherry, madeira, nebo sušší portské.

 

V průběhu večeře se nápoje mění podle předkládaných jídel. Přírodní (nesložené) bílé víno se podává k bílým masům – rybám, drůbeži, nebo k telecímu. Červené patří k hovězímu, zvěřině a také k sýrům. Dezertní vína (k nám pouze dovážená jako sherry, madeira, portské atd.) patří k moučníkům a dezertům, jak napovídá jejich název. Pivo se hodí (alespoň v naší středoevropské oblasti) všude tam, kde je vhodné červené víno. Šampaňským si připíjíme, jinak se podává při dezertu jako osvěžení před další společenskou zábavou.

 

Co k pití si zvolíte právě pro Vaši oslavu je samozřejmě na Vašich chuťových buňkách, ovšem základních zákonitostí bychom se měli držet. Tak jdeme na to:

Aperitivy:

Bílá suchá vína – Šampaňské – Jemná bílá vína – Lehká červená vína- Značková šumivá vína – Jemná přírodní a desertní vína

Studené předkrmy:

Bílá suchá vína – Suchá růžová vína – Polosuchá růžová vína

Teplé předkrmy, pizzy, slané koláče:

Suchá bílá vína – Suchá růžová vína – Lehká červená vína

Bílé maso, drůbež:

Suchá bílá vína – Suchá růžová vína – Lehká červená vína – Značková šumivá vína – Šampaňské

Plody moře:

Suchá růžová vína – Suchá bílá vína – Šampaňské – Značková šumivá vína – Jemná bílá vína

Pečené ryby:

Suchá bílá vína – Jemná bílá vína – Suchá růžová vína – Lehká červená vína – Značková šumivá vína – Šampaňské

Ryby s omáčkou:

Suchá bílá vína – Jemná bílá vína – Suchá růžová vína – Jemná červená vína – Značková šumivá vína – Šampaňské

Pečené červené maso:

Lehká červená vína – Aromatická červená vína – Značková šumivá vína

Červené maso s omáčkou:

Lehká červená vína – Aromatická červená vína – Značková šumivá vína

Zvěřina:

Aromatická červená vína – Značková šumivá vína

Uzenářské výrobky:

Bílá suchá vína – Růžová suchá vína – Polosuchá růžová vína – Lehká červená vína

Husí játra:

Jemná bílá vína – Aromatická červená vína – Značková šumivá vína – Šampaňské

Jemné sýry:

Suchá bílá vína – Suchá růžová vína – Polosuchá růžová vína – Lehká červená vína – Značková šumivá vína – Šampaňské

Silné sýry:

Jemná bílá vína – Aromatická červená vína – Značková šumivá vína – Jemná přírodní vína

Deserty – ovoce, krémy, koláče:

Polosuchá růžová vína – Značková šumivá vína – Šampaňské

Deserty – čokoládové dorty:

Jemná bílá vína – Jemná přírodní vína – Desertní vína

 

Co se týče znalosti sklenic, ve kterých podáváte nápoje, nechte určitě volbu na odborném personálu, pro Vaši kontrolu je zde pár pravidel.

Ve sklenkách na vyšší stopce se podává víno, v různých typech malých skleniček destiláty a likéry, pivo a limonády, střiky a tzv. long drinky (mírně alkoholické nápoje míchané se sodovkou) patří do větších pohárů, koktejly do menších sklenek různého typu a tvaru. Speciální jsou sklenky na koňak (Napoleónky na krátké stopce, se širším dnem, nahoru se zúžující) a na sekt (originální sklenka na sekt má v plochém širokém dně vybroušený důlek, který způsobuje stálé perlení nápoje; používají se rovněž vysoké sklenky tzv. flétničky).

 


zdroj: Příručka společenského chování – Masarykova Univerzita

 

Sára Vašková

Sára Vašková
zakladatelka SvatebníBlog.cz