Pokud máme v pořádku stolování a zvládli jsme i zasedací pořádek, téměř vše je jak má být. Co se týče etiky stolování nesmíme zapomínat na jisté zásady,  jak se chovat při samotné hostině. Faux pas může nastat v případě, že si pro nás hostitelé připraví nevšední menu.

Pokud víte, že lžíce se drží palcem nahoru a polévka se nabírá směrem k sobě, téměř jste vyhráli :-). Lžíce se nevkládá celá do úst, nýbrž jen její užší část. Větší sousta se v polévce krájejí lžící, nikdy nožem. Chléb k polévce má být umístěn na malém talířku vlevo od talíře, sousta se levou rukou odlamují a vkládají přímo do úst. Lžíce se po dojedení ukládá do talíře rukojetí vpravo. Nůž a vidličku držíme za horní část rukojeti s koncem opřeným v dlani mezi prostředníkem a palcem, hřbetem vzhůru, šikmo k talíři. Nůž se nemá vzdalovat od talíře, vidlička se zvedá k ústům hřbetem nahoru, pokud jí nenabíráme sypké potraviny (zeleninu, nudle). Nůž nepatří nejen do polévky, ale ani do úst. Důležité je umístění příboru při přerušení jídla a při dojedení (křížení; souběžně). Tímto tedy zvládáme se najíst a neztrapnit se.

 

Co když se ale setkáme s jídlem, u kterého si nejsme jistí,  jak ho správně sníst?

Špagety se jedí vidličkou v pravé ruce – natáčejí se na vidličku buď o okraj talíře, nebo s pomocí lžíce v ruce levé. Nemáme-li to natrénováno, nic se nestane, budeme-li je nožem krájet a vidličkou nabírat.

Jak s velkými kostmi u drůbeže, na to se názory rozcházejí. Na skutečně vysoké úrovni není možné brát kosti do ruky, při méně oficiálních příležitostech se tento způsob toleruje.

Malé kůstky nevyndáváme z úst rukou, ale decentně je vyplivujeme na vidličku a odložíme na kraj talíře. Totéž platí o kůstkách z ryb.

 

 

Při konzumaci ryb by se mělo používat speciálního rybího příboru, v němž nůž – lopatička – umožňuje lépe odlupovat maso z kostí. Ryby totiž nekrájíme. K témuž účelu poslouží dvě vidličky, nebo vidlička s pomocným kouskem chleba.

A teď něco speciálního!

Raky v rukou rozdělíme a pomocí speciálního příboru (krátká vidlička a nůž s dírkou) vybereme vnitřek; z přední části konzumujeme pouze maso z klepet. Po této labužnické konzumaci bychom měli dostat příležitost opláchnout si prsty v misce s vodou a otřít do ubrousku.

 

 

Humry dostaneme v již rozpůleném krunýři. Jedí se dvouzubou nebo dezertní vidličkou.

Ústřice se podávají v ledu, Pokud Vám je nikdo neotevře, rozlousknete je vidličkou nebo speciálním nožem, pokapete citronem (nebo bílým vínem) a vysrknete.

 

 

Vidličkou nebo lžičkou se otvírají mušle. Se šneky zásadně neklepeme o stůl, nýbrž vyjídáme je speciálním příborem (malá vidlička a malá lžička). Žabí stehýnka se přidržují vidličkou v levé ruce na talíři a pravou se odlupují sousta.

Chřest se jí obvykle vidličkou v pravé ruce, podává-li se i s dřevnatou částí, můžeme jej uchopit a ukousnout. Artyčoky se konzumují také kombinovaně; lístky okusujeme z ruky, srdíčko krájíme vidličkou. Při zpracování kukuřice jsou všechny možnosti otevřeny: můžeme jí jíst ve speciálním držáku, v ubrousku, v ruce bez ubrousku, nebo vylupovat zrna na talíři. V ruce lze rovněž jíst ředkvičky (které by ovšem pro tuto příležitost měly přijít na stůl s natí) – můžeme je i loupat nožem v pravé ruce a namáčet do soli.

 

 

Kompot je povoleno dojídat i tak, že jej vezmeme ze stolu a v levé ruce přiblížíme k ústům. Ovšem zásadně pak nedopíjíme šťávu. Zeleninový salát by měl být podáván v menších kouscích, aby se dal konzumovat bez dalšího dělení, protože použití nože v tomto případě je základním prohřeškem.

Zvláštní pravidla má i konzumování ovoce. Velké peckovice se jedí rukou, pecku se ovšem snažíme odstranit již předtím stlačením rukou na talířku, nebo pomocí vidličky. Jablka a hrušky předepisuje etiketa jíst čtvrcené a oloupané, což už zřejmě platí jen u tabulí velmi oficiálních stejné jako používání příboru na broskev (rozpůlit, vyjmout pecku, oloupat, rozkrájet, posypat cukrem).

 

 

Se stonky se podávají třešně a hrozny. Jednotlivé bobulky se odtrhávají pravou rukou a teprve pak vkládají do úst, pecky neputují do talířku přímo, nýbrž opět prostřednictvím pravé ruky. Až v ústech oddělujeme od stonků jahody a rybíz. Spolu s hroznovým vínem by to mohlo být ovoce, které si hosté sami oplachují na stole.

Meloun a ananas se jedí lžičkou, servírované v plátcích. Pomeranč se loupá obvyklým způsobem a konzumuje po plátcích, citrón by měl na stůl přijít buď v podobě šťávy nebo plátků.

Kultivované pojídání banánu spočívá v ukrojení špičky nožem, oloupání a následném odkrajování. Banán lze rovněž jíst příborem – naříznout a sloupnout slupku a krájet ho na kolečka.

 

 

zdroj: Příručka společenského chování – Masarykova Univerzita

 

Sára Vašková

Sára Vašková
zakladatelka SvatebníBlog.cz