Přemýšleli jste někdy, co přesně se slibuje u oltáře? Jaké to má důsledky a jaká má být životní realita?

 

 

Na úvod napíšu jeden z novomanželských slibů, ať si jej připomeneme.

 

Já, XY
odevzdávám se XY,
a přijímám tě za manželku / manžela.
Slibuji, že ti zachovám
lásku, úctu a věrnost,
že tě nikdy neopustím
a že s tebou ponesu
všechno dobré i zlé až do smrti.
K tomu ať mi pomáhá Bůh.
Amen.

 

Určitě už jste tohle někdy slyšeli. Jak tedy v praxi vypadá, že svému protějšku zachováte lásku, úctu a věrnost?

 

Lásku chápu jako bezpodmínečnou. To znamená, že není ničím podmíněná. Po ní touží více žena. Ona chce cítit, že ji muž miluje a je schopen pro ni udělat vše. Chce s ní trávit čas, chodit na rande, říkat jí hezké věci a občas koupit dárek. Tohle jsou krásné věci. Bezpodmínečná láska má být projevována nehledě na to, jak se partner chová.
Teď mluvím jen k mužům: vyzkoušejte projevit lásku své ženě třeba tím, že ji obejmete a řeknete, jak ji milujete, nebo jí přineste jen tak kytku. Uvidíte, jak na Vás bude reagovat a jestli se změní třeba její nálada k lepšímu. Nezapomeňte, že to máte udělat bez ohledu na to, zda si to dneska zaslouží nebo ne.

 

Úcta musí být také bezpodmínečná. Po ní touží hlavně muži. Manžel chce být oceněn, chce slyšet, že si ho žena váží, že vidí, co manžel dělá pro to, aby se rodina měla dobře.
Teď budu mluvit pouze k ženám: všimněte si, co Váš muž dělá a oceňte to. Nepřehlížejte maličkosti. Pokud manžel šel nakoupit, uvařil večeři, umyl nádobí nebo vyzvedl děti ze školky, může to být cokoliv, řekněte mu: „Děkuji, vážím si toho, že jsi tohle udělal.“ Uvidíte, jak to na něj zapůsobí. Chlapi tohle potřebují slyšet, jinak to za Vás začne dělat někdo jiný…

 

 

Poslední z trojice je věrnost. V dnešním světě tak výjimečná vlastnost, pokud jsou si partneři věrní, ale zároveň si to přeje snad každý pár. Co přesně to ale znamená? Všichni víme, co určitě nevěra je, ale kde ona ta známá nevěra začíná? Budu v tomhle trochu radikální a určitě se mnou mnoho lidí souhlasit nebude, ale já chápu jako počátek nevěry už jenom nevinné, ale za to flirtující úsměvy na spolupracovnici/vníka; průběžné psaní či volání s osobou druhého pohlaví, otáčení se za holkou a dívání na její zadek, apod. Všechny takové věci způsobí, že se do budoucna zvyšuje pravděpodobnost nevěry. Co takhle se spíš zaměřit na svého partnera a všechny úsměvy věnovat jenom jemu? Vychutnat si skvělou kávu s ním a zajít si takhle na rande? Užívat si pohled jen na tělo své manželky/la?

 

Jsou to radikální věci, ale upřímně? Když se většina manželských párů rozvádí a zároveň tohle málokdo z nich dělal, co takhle podniknout krok opačným směrem a odchýlit se od většiny?

 

V druhé části slibu je, že partnera nikdy neopustíme. Ani v těžkých časech! Co jsou takové horší časy? Hádky kvůli financím? Hádky, protože spolu trávíte málo času? Hádky kvůli maličkostem? Tyhle věci je potřeba řešit společně a připomenout si to, co jste si slíbili, a že spolu budete až do smrti.

 

Přeji všem, abyste si navzájem projevovali lásku a úctu, přestali myslet na někoho jiného a soustředili se jen na svého partnera. Vím, že i v dnešní době existují manželství, která jsou po desítky let spolu a stále jsou ve vztahu šťastní, protože proto dělají konkrétní radikální věci. Přeji to samé i Vám, ale zároveň pamatujte: šťastné manželství nepadá jen tak z nebe.

Vaše Monika

 

 

Sára Vašková

Monika Kolmanová
redaktorka SvatebníBlog.cz