Svatba. Den, na který se těší tisíce párů. Plánují tuto událost několik měsíců dopředu, obětují desetitisíce. To vše proto, aby jejich den, kdy si řeknou ano, byl dokonalý a bez chyby. 

 

A zároveň, pokud mluvím s nějakou nevěstou nebo čtu diskuze o svatbách, většinou slýchávám: “Užívej si každý okamžik, protože to uteče hrozně rychle.” Takže den, na který vynaložíme tolik úsilí, zdrojů a času je za chvíli pryč a je před námi společný život. Doufáme a slibujeme si, že budeme spolu, až dokud nás smrt nerozdělí.

 

Co takhle se zaměřit i na tu druhou část, podle mého názoru důležitější? Zaměřit se na to, aby se splnila ta kvanta přáníček, co všichni novomanželé dostanou: hodně lásky, radosti, věrnost až do smrti… Jen se zamysli, kolik svateb je krásných a kolik manželství je po 10letech nadále úžasných? Kolik svateb se povede a kolik manželských párů se rozvede? Možná to je tím, že lidé svatbu chtějí mít krásnou a dělají pro to konkrétní věci: šaty, dekorace, styl, barva svatby, kapela, kouzelník a spoustu dalších maličkostí. Ale co dělají proto, aby měli krásný vztah?

 

Upřímně, co si spíš vybereš: Mít nádherný jeden den, anebo žít ve šťastném manželství celý život, po kterém každý touží, ale málokdo ho má?  Většinou je den, kdy si dva lidé řeknou ano povedený a každý pak říká, jak to byla super svatba. Ale kolik lidí říká: “Tihle manželé jsou skvělí. Vypadají pořád tak zamilovaně. Dokážou se bavit o důležitých věcech, umí si naslouchat, vyjadřovat svůj názor a zároveň se nehádat.”

 

Ano, s manželem jsme měli krásnou svatbu, kterou jsme si užili, ale nebylo to pro nás až tak důležité. Mnohem podstatnější bylo, co bude po svatbě. A protože jsme nechtěli dělat zbytečné chyby, které dělali lidé před námi, mluvili jsme s přáteli, kteří mají podle nás spokojené manželství. Ptali jsme se jich, čím to je, že jsou stále v tom svazku rádi. Četli a stále čteme různé knihy na tohle téma a denně se učíme, jak spolu vycházet, mluvit, dělat si radost a ukazovat, že ten druhý je pro nás důležitý. 

 

Na tomhle webu se postupně budeš dozvídat, co pro to můžeš dělat. Ale připrav se: pokud chceš hezký vztah na celý život, je to taky práce na celý život. 

Na závěr chci jen napsat, že mým cílem je, ať se to, co ti budou přát přátelé (nebo už přáli, pokud máš po svatbě :)) : “Buďte šťastní a ať Vám to vydrží” opravdu naplní.

 

Vaše Monika

 

 

Sára Vašková

Monika Kolmanová
redaktorka SvatebníBlog.cz